مراحل صدور پروانه ساختمانی (جواز ساختمانی)

دفاتر خدمات شهر تهران
آدرس دفتر خدمات الکترونیک شهر تهران
۱۳۹۶/۰۸/۰۶
Show all
مراحل دریافت پروانه ساختمانی

مراحل اخذ جواز

مراحل صدور پروانه ساختمانی (جواز ساختمانی)

در مقاله قبلی راجب به مدارک لازم جهت تشکیل پرونده و برخی جزئیات تشکیل پرونده را توضیح دادیم.
در اینجا می‌خواهیم مراحل کلی صدور پروانه ساختمانی (جواز ساختمانی) و دقیق‌تر جواز تخریب و نوسازی را باهم مرور کنیم برای ساده شدن مراحل، کل مراحل را در شش گام دسته‌بندی کردیم.

۱- تشکیل پرونده

در این گام باید مالک و یا وکیل مالک (مالکین) با ارائه تمام مدارک موردنیاز برای تشکیل پرونده به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک نزدیک محل پروژه رفته و درخواست پروانه تخریب و نوسازی را ثبت کنند.
فقط حتماً قبل از رفتن به دفاتر خدمات مدارک موردنیاز را تهیه کنید که ما در مقاله‌ای لیست مدارک تشکیل پرونده (اصل و کپی سند و برگه تصویری عوارض نوسازی سال گذشته و جاری و …) را توضیح دادیم که می‌توانیم با مراجعه به این مقاله مدارک را بررسی و چک کنید.(مقاله ۱۰ مدرک موردنیاز برای تشکیل پرونده پروانه ساختمانی)
بعد از تشکیل پرونده درخواست بازدید ازملک را در دفتر خدمات ثبت می‌کنید که یک مأمور از شهرداری برای بازدید می‌آید و موارد زیر را در گزارش خود ذکر می‌کنند. (ابعاد ملک، عرض‌گذر، بنای موجود و …)

۲- دستور نقشه

پس از بازدید و بررسی زمین از طرف شهرداری دستور نقشه برای مالک ارسال می‌شود که در دستور نقشه اطلاعاتی مانند اصلاحی شهرداری و تعداد طبقات و مساحت هر طبقه در دستور نقشه اعلام می‌شود که در این اطلاعات بر اساس نوع پهنه عرض‌گذر و برخی اطلاعات زمین محاسبه می‌شود که در مرحله بعدی باید این اطلاعات (دستور نقشه) را مالک به مهندس معمار (طراح نقشه اصلاحی) ارجاع دهد.

۳- طراحی نقشه

معماری مهم‌ترین گام بین گام‌ها طراحی نقشه است در این گام گروه طراحی باید بر اساس دستور نقشه، ضوابط شهرداری و ضوابط آتش‌نشانی و همین‌طور هماهنگی با مهندس سازه طراحی بهینه‌ای انجام دهد که هم ازلحاظ زیبای، هماهنگی، هارمونی، حتی تأمین حداکثر پارکینگ و… در بهترین حالت ممکن قرار داشته باشد.
این نقشه‌ها پس از طراحی برای دفاتر خدمات برای بررسی ارسال می‌شود و ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد که دفتر مهندسی ملزم است نقشه را اصلاح کنند و به دفاتر خدمات مهندسی ارجاع دهد تا تائید نقشه را دریافت کند.

۴- پرداخت عوارض

تا اینجا گام تشکیل پرونده، دستور نقشه و طراحی نقشه معماری را طی کردیم بعد از رفع ایرادهای ضوابطی (تأییدیه نقشه) که از سوی دفتر خدمات گفته‌شده است، پس از تائید از سوی صدور پروانه شهرداری هر منطقه حالا نوبت به پرداخت عوارض می‌رسد که در پروانه ساختمانی منظور پرداخت عوارض تخریب و نوسازی است که در هر منطقه و بر اساس تراکم موجود بر اساس تعداد طبقات و متراژ محاسبه می‌شود که باید مالک آن را پرداخت کند و پرداخت باید به اداره درآمد مالیات باشد (به‌زودی مقاله‌ای لیست و آدرس اداره مالیات و درآمد تمام مناطق تهران را آماده می‌کنیم.)

۵- تهیه مدارک پیش‌نویس

پس از پرداخت عوارض و دریافت تأییدیه مبنی بر پرداخت عوارض تخریب و نوسازی حال نوبت به تهیه‌ی مدارک پیش‌نویس می‌رسد.
برای تهیه پیش‌نویس خود مالک باید به دفاتر خدمات مربوطه مراجعه کند و فرم درخواست تعیین ناظر را پر کنند و منتظر تماس و معرفی ناظر از سوی دفتر خدمات بماند و پس از تعیین ناظر ملزم به عقد قرارداد مابین مالک و ناظر می‌شود و به انضمام قرارداد باید برای سهمیه (برگ سبز) و همچنین تعهد رعایت اصلاحی و تأییدیه ناظر نما هم به دفاتر خدمات تحویل داده شود.
لازم به ذکر است برای متراژهای بالای ۲۰۰۰ متر ملزم به ارائه نقشه فاز ۲ به سازمان نظام‌مهندسی هستیم که شامل ماده ۳۳ نظام‌مهندسی یعنی ۴ رشته ساختمانی سازه، معماری، برق و مکانیک) می‌باشد.
تأییدیه فاز ۲ از طرف نظام‌مهندسی پروسه‌ای طولانی است که معمولاً اصلاحی‌های زیادی دارد.
مدارک پیش‌نویس که در بالا راجب آن به صحبت کردیم توسط مالک تهیه به دفاتر خدمات ارائه می‌شود که لیست مدارک پیش‌نویس شامل موارد زیر می‌باشد

  • برگه سبز برگ مهرشده ۴ رشته شامل ساز، معماری، برق و مکانیک
  • برگ سبز (سهمیه) ناظر به همراه قرارداد مالک و ناظر
  • برگه تعهد رعایت اصلاحیه و تأییدیه نما
  • فایلهای نقشه سازه، برق و مکانیک
  • چک‌لیست‌های مبحث ۱۹ ۶ بارگذاری و زلزله
  • برگه تعهد مشاوره ژئوتکنیک و تأییدیه خاک

۶- چاپ پروانه

پس از تهیه مدارک نوبت چاپ پروانه می‌رسد بعد از تائید چهار رشته برای اخذ تأییدیه‌ها (توسط کنترلر) دفتر خدمات الکترونیک نوبت تأییدیه‌های زیر می‌باشد

  • طرح تفصیلی بر و کف
  • رئیس صدور پروانه
  • معاون شهرسازی و معماری
  • تأییدیه شهر

در بعضی مواقع برای تعیین کد صفرصفر (صفر مالک) و برای افزایش میزان عرض درب ورودی و مشابه این موارد نیاز به تأییدیه شورای معماری هر منطقه می‌باشد.
و چند نکته که برای کسانی که به دنبال پروانه ساختمانی جواز ساختمانی هستند دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست اول راجع به مدت اعتبار پروانه ساختمانی بگویم که مدت آن به‌طورمعمول ۲ سال است و اگر در این دو سال پروژه به اتمام نرسد باید برای دو سال بعد پروانه را تمدید کنیم البته این برای پروژه‌های معمولی است و یک جدولی برای تعداد طبقات و متراژ وجود دارد اگر در طی ساخت ساختمان بنا به دلایلی در نقشه معماری اولیه طرح فاز یک تغییر ایجاد شود باز دوباره باید فرآیندی همانند پروانه ساختمانی (پروسه بالا) طی شود ولی با این تفاوت که اسم آن پروانه تغییر نقشه است که در دفتر خدمات تشکیل می‌شود و پروسه همانند پروانه ساختمانی دارد.

و نکته آخر
در حین ساخت ساختمان ممکن است مالک یا مجری برخلاف نقشه‌های مصوب عمل کند و به‌اصطلاح خلاف کند که در ای ن صورت مالک باید به دنبال گواهی عدم خلاف برود اگر خلاف آن از مقادیر مجاز مورد تائید شهرداری کمتر باشد باید عوارض اضافه متراژ را پرداخت کنند و گواهی عدم خلاف را دریافت کند و اگر متراژ خلاف از محدوده مجاز تجاوز کند دیگر با پرداخت خلافی کار پیش نمی‌رود و باید در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح شود که معمولاً نظر به تحقیق می‌دهد پس خیلی مهم است که مقدار خلاف در محدوده مجاز باشد.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بود چنانچه سؤال یا ابهامی برای شما از مراحل ۶ گانه دریافت جواز (پروانه ساختمانی) پس از خواندن این مقاله هنوز وجود دارد می‌توانید به‌صورت دیدگاه (نظر) در زیر همین مقاله بیان کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند و در کامل‌تر شدن موضوع پروانه ساختمانی به ما کمک کنید.

تیم مهندسی آرین کاوشکه متشکل از تیمی با تجربه بیش از ۲ دهه در امور طراحی، اجرا پروژه های بزرگ،و طراحی نقشه ها ساختمانی با اعمال سلیقه شما در جهت اخذ جواز ساخت،  اخذ جواز را به نمایندگی از شما انجام میدهیم.
جهت مشاوره تلفنی در امور اخذ جواز ساخت با شماره ۰۲۱۲۲۸۸۸۰۵۲  با خانم مهندس کارگر و یا مهندس عسگری در تماس باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *